Jak podróżować z bagażnikiem rowerowym na dachu i czego unikać?

Jak podróżować z bagażnikiem rowerowym na dachu i czego unikać?

Z roku na rok można zauważyć coraz więcej kierowców samochodów, którzy przewożą na dachu rowery. Nie będą one zasłaniać świateł ani tablicy rejestracyjnej. Jest to doskonały sposób na to, by móc pojeździć w miejscach, które na co dzień pozostają niedostępne. Zachowanie bezpiecznego transportu wymaga jednak stosowania się do kilku zasad.

Trudności w jeździe z rowerami na dachu

W przepisach prawa nie znajdziesz wielu informacji na temat przewozu rowerów na dachu, dlatego twoim podstawowym źródłem powinna być instrukcja załączona przez producenta i zdrowy rozsądek. Bagażnik rowerowy z uchwytem na dach musi być dobrze zamontowany i użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Zarówno uchwyt, jak i dach samochodu nie mogą być obciążone ponad dopuszczalną normę. W większości samochodów osobowych maksymalny ciężar wynosi 70 kg. Sam montaż to nie wszystko. Rowery na dachu będą wpływały na aerodynamikę pojazdu. Zaczniesz odczuwać silniejsze podmuchy wiatru oraz wolniejsze rozpędzanie się pojazdu. Przy wyższych prędkościach możesz usłyszeć charakterystyczny szum. Z roweru należy zdjąć fotelik czy koszyk, chociaż w ruchu miejskim nie ma to większego znaczenia.

Podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa

W instrukcji producenta znajdziesz informację na temat maksymalnej prędkości, jaką można rozwijać z zamontowanym bagażnikiem i rowerami na dachu. Przeważnie wynosi ona do 130 km/h w dobrych warunkach i przy dobrym bagażniku. Pamiętaj, że im wyższą osiągniesz prędkość, tym większy będzie opór powietrza. Jest to szczególnie niebezpieczne na zakrętach, ponieważ rowery będą wpływać na manewrowanie autem. Jazda powinna być płynna i nieagresywna. W miarę możliwości unikaj gwałtownego hamowania i "testu łosia". :)

Nie wykonuj gwałtownych manewrów i nie prowokuj niebezpiecznych sytuacji, tym bardziej że kierowcy za tobą również będą starali się zachować większy dystans ze względu na Twój ładunek. Ciężar i opór powietrza przekładają się na wzrost spalania.

Pamiętaj o całkowitej wysokości auta z ładunkiem

Na trasie musisz uważać na niskie obiekty oraz gałęzie drzew. Najlepiej sprawdź, jaką wysokość ma twój samochód wraz z rowerami i stosuj się do oznaczeń umieszczanych na wiaduktach oraz wjazdach do parkingów podziemnych. Najczęstsze wypadki z tego tytułu powstają dlatego, że po wielu godzinach podróży kierowca sam prowadzi do zniszczenia rowerów np. przez próbę wjazdu do swojego garażu. Jakość bagażnika także nie pozostaje bez znaczenia. Zalecamy zainwestować w mocny sprzęt od sprawdzonych producentów (posłuży przez wiele lat), a nie tanie bagażniki z marketów o wątpliwej jakości.

Brak produktów w tej kategorii.