Dlaczego ważny jest materiał, z jakiego wykonany jest bagażnik?

Dlaczego ważny jest materiał, z jakiego wykonany jest bagażnik?

Samochód to bez wątpienia niezawodny, a niekiedy i najbezpieczniejszy środek transportu. Podczas dłuższych wyjazdów pozwala nam zachować niezależność. Dzięki pomysłowości i odpowiednim systemom jesteśmy w stanie zabrać w podróż naprawdę sporo rzeczy. Zamontowanie bagażnika dachowego pozwoli przewieźć okazały bagaż, ale też sprzęt sportowo-rekreacyjny. Podczas wybierania bagażnika warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału go wykonano. 

Z czego produkuje się bagażniki dachowe?

Bagażnik dachowy to doskonały sposób na stworzenie w naszym samochodzie dodatkowej przestrzeni przydatnej podczas przewożenia bagażu, sprzętu sportowo-rekreacyjnego, jak narty czy rowery, ale też wszelkich przedmiotów o nietypowych czy po prostu o większych rozmiarach. Bagażnik dachowy jest dość prostą konstrukcją, dlatego tym bardziej zadziwiają jego wytrzymałość i walory użytkowe.

W budowie bagażnika wyróżniamy przede wszystkim 1 parę belek. Ponadto mamy 4 stopy pozwalające połączyć belkę z dachem za pomocą specjalnych systemów. W wielu modelach znajdziemy też kit, czyli zestaw wykonanych z tworzywa elementów pozwalających na dopasowanie belek do dachu.

Konstrukcję złożoną z tych części nazywamy bagażnikiem bazowym. Jest on idealną bazą o wszechstronnym zastosowaniu. Bagażnik dachowy ułatwi zamontowanie boxu samochodowego, uchwytu rowerowego czy uchwytu narciarskiego.

Na kompleksowy wygląd bagażnika oraz odczucia związane z jego użytkowaniem istotny wpływ ma materiał, z którego został wykonany. Wśród dostępnych w ofercie egzemplarzy znajdziemy produkty wykonane z ocynkowanej stali lub z aluminium.

Stal to dobry i sprawdzony metal odporny na korodowanie dzięki pokryciu cynkiem. Belki stalowe posiadają dodatkowo osłonkę z tworzywa. Profil takiej belki ma kształt prostokątny lub owalny. Stal jako materiał dość sztywny i opierający się prądowi powietrza sprawia, że podczas jazdy bagażnik wywołuje odczuwalny wewnątrz samochodu hałas. Uchwyty rowerowe czy narciarskie przytwierdzamy do belki za pomocą obejmy przeciąganej od jej spodniej strony.

Aluminium jako materiał lżejszy niż stal zapewnia mniej wrażeń akustycznych. Belka wykonana z tego materiału charakteryzuje się jasnoszarym kolorem oraz lekko spłaszczonym eliptycznym kształtem. Takie uformowanie profilu aluminiowego zapewnia lepsze właściwości aerodynamiczne. Belka z aluminium jest też szersza i wyposażona w rowek o kształcie litery „T” służący do instalowania boxu dachowego i innych typów uchwytów.

Jak wybrać bagażnik dachowy?

Rodzaj materiału, z jakiego wykonano bagażnik samochodowy choć nieznacznie, to jednak wpływa na różnice pomiędzy dostępnymi egzemplarzami. Podczas poszukiwań bagażnika samochodowego należy pamiętać o tym, że musimy nabyć egzemplarz pasujący do marki i modelu auta.

Wiele zależy od tego, jakie wykończenie ma dach samochodu. Możemy więc być posiadaczami samochodu z relingami, do których przytwierdzimy belki poprzeczne bagażnika dachowego. W tym celu wykorzystamy też tzw. Relingi. W innych  mogą nam posłużyć za punkt mocowania tzw. fixpointy czy wreszcie montowane między drzwi a dach.

W każdym typie bagażnika samochodowego stopy i zaczepy montażowe są pokryte odpornym tworzywem, aby zapewnić lakierowi samochodu maksymalną ochronę przed zarysowaniami i wgnieceniami. Mocowanie bagażników dachowych topowych marek jak: Thule, Atera, Aguri, Taurus i wielu innych jest proste i intuicyjne, a dzięki temu zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa i niezawodności. W trosce o siebie i innych użytkowników pamiętajmy, aby nie przeciążać bagażników dachowych oraz prowadzić auto z rozwagą i dość płynnym stylem.

Brak produktów w tej kategorii.