Box dachowy, samochodowy, autobox, kufer (trumna) - czym się różnią?

Box dachowy Atera Casar L antracyt

Box dachowy Atera Casar L antracyt

3199,00 PLN Bez podatku: 2600,81 PLN

Box dachowy Taurus Easy 430

Box dachowy Taurus Easy 430

1097,00 PLN Bez podatku: 891,87 PLN

Box dachowy, samochodowy, autobox, kufer (trumna) - czym się różnią?

Kierowcy, którzy chcą kupić pojemniki montowane na dach samochodu, czasem nie wiedzą, o co mają zapytać w sklepie lub co wpisać w wyszukiwarkę internetową. Dlatego właśnie można spotkać się z różnymi terminami, które niekoniecznie oznaczają inne produkty. Weszły one do obiegu, ponieważ doskonale przedstawiają cechy dotyczące kształtu czy sposobu otwierania. Niezależnie od tego, z jakimi nazwami się spotkasz, zwracaj uwagę przede wszystkim na właściwości techniczne. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, przygotowaliśmy tekst dotyczący różnych określeń używanych przez klientów i cech, które trzeba uwzględnić przy zakupie.

Różne formy nazewnictwa

Box dachowy i box samochodowy to spolszczone nazwy oznaczające specjalny bagażnik montowany na dachu samochodu w celu przewożenia rzeczy. Składa się on z dna oraz unoszonej pokrywy. Całość przytwierdza się do tzw. bagażnika bazowego, który składa się z kompletnych poprzeczek dachowych montowanych poprzecznie do dachu. Są one wyprofilowane w taki sposób, aby odpowiadać krzywiźnie blachy lub relingowi konkretnego modelu auta. Ze względu na odchylaną klapę górną box dachowy nazywany jest skrzynią, a przez charakterystyczny, podłużny kształt także trumną. Autobox to z kolei uproszczona nazwa tak jak autocasco czy autocentrum. Wszystkie te terminy oznaczają tę samą grupę produktów. Różnice można dostrzec dopiero przy porównywaniu poszczególnych modeli boxów dachowych

Czym się kierować przy wyborze boxa dachowego? 

Może ci się wydawać, że boxy różnią się od siebie tylko kształtem, kolorem i wielkością, jednak największe różnice dotyczą budowy i konstrukcji. Najważniejszym kryterium jest pojemność, która mieści się w przedziale od 300 do 640 litrów. Musisz także pamiętać o ładowności. Wielkość bagażnika dachowego powinna odpowiadać ciężkości produktów, które w nim umieścisz. Jest to mocno uzależnione od materiału, z jakiego box samochodowy został wykonany. Więcej zapłacisz za skrzynię z tworzywa ABS niż HDPE. Kolejnym ważnym czynnikiem jest dobranie boxa dachowego do typu samochodu. W autach typu kombi lub van praktycznie każdy rozmiar będzie dobry. Więcej trudności jest z dopasowaniem skrzyni do małych modeli samochodów. Poszczególne produkty różnią się także sposobem montażu, trwałością i wygodą użytkowania.

Wyświetlono: 1 do 2 z 2 (1 stron)